دلیل قفل شدن رتبه سایت چیست؟

پیش تر در مقاله نمودار پیشرفت سئو به طور کلی توضیح دادیم که قفل شدن رتبه سایت حالتی است که سایت شما در عین داشتن فعالیت های سئو ، افزایش رتبه را تجربه نمی کنید و صرفاً در یک موقعیت ثابت در نتایج گوگل ، بی حرکت می مانید. در این مقاله از سایت گیل سئو می خواهیم دلیل به وجود آمدن این مشکل و نحوه رفع کردن آن را بررسی کنیم.

این نمودار نشان دهنده ی چه شرایطی است؟

این نمودار نشان دهنده ی قفل شدن رتبه سایت یا ثابت ماندن پوزیشن (position) در گوگل است. قفل شدن رتبه سایت حالتی است که رشد صفحات سایت در رتبه بندی متوقف شده و جایگاه سایت در گوگل راکد می شود. در این شرایط ، معمولا فعالیت های سئویی به نتیجه می ماند و هرچه برای افزایش رتبه سایت تلاش کنید نمی توانید هیچ تغییری ببینید و انگار سایت طلسم شده است. در هنگام قفل شدن رتبه سایت ، احساس می کنید هیچ امیدی برای پیشرفت بیشتر سایتتان وجود ندارد.

وضعیت بازدید در این شرایط چطور است؟

وضعیت بازدید به دلیل قفل شدن رتبه سایت بیشتر به رتبه ی قفل شده مربوط است ؛ یعنی به این بستگی دارد که سایت شما در چه رتبه ای قفل شده باشد. اما طبق تجربه ، به طور کلی در این حالت آمار بازدید زیاد تغییر نمی کند و در یک رنج مشخص باقی می ماند و میزان افزایش یا کاهش نرخ کلیک در این شرایط به میزان سرچ کلمه ی کلیدی بستگی دارد. یعنی بستگی دارد که کلمه ی کلیدی شما را چند نفر جستجو کنند و چند نفر از این ها به رتبه ی قفل شده ی سایت شما برسند ؛ تغییرات CTR در شرایط قفل رتبه به این دلیل است.

چند درصد احتمال دارد افت کند؟

نمی توان به طور دقیق گفت. اما وقتی در یک رتبه گیر کرده باشید ، باید حتما فعالیت های سئوی خود را (حتی اگر نتیجه ندهد) حفظ کنید. یکی برای این که حداقل رتبه ی خود را از دست ندهید و دیگری برای اینکه شاید سایتتان از حالت قفل شده بیرون بیاید. در مقاله ی اشتباهات سئو ، دلیل اینکه باید فعالیت خود را ثابت نگه دارید به طور مفصل توضیح داده شده است که برای مطالعه بیشتر می توانید به این مقاله نیز مراجعه کنید.

در شرایط قفل رتبه ، امکان دارد چند بار سایت خود را در رتبه ی کمتر از پیش خود مشاهده کنید که این مورد اکثرا دنس گوگل است و واقعی نیست ؛ یعنی اگر نیم ساعت دیگر دوباره سرچ کنید احتمالا رتبه ی شما همان رتبه ی قبلی است. اگر در هنگام قفل رتبه فعالیت خود را کم کنید یا ندانید چطور این مشکل را حل کنید احتملا افت جدی را تجربه می کنید.

چرا رتبه سایت راکد می شود و رشد نمی کند؟

معمولا وقتی سایتی در یک کلمه ی کلیدی ، دچار ثابت شدن رتبه و عدم رشد جایگاه می شود ، به دلیل این است که سایت به حداکثر رتبه ای که می تواند دست یابد ، رسیده است. یعنی پتانسیل سایت شما همینقدر بوده و تمام چیزی که می توانسته را به دست آورده است و دیگر پتانسیلی برای رشد بیشتر جایگاه ندارد.

گاهاً این اتفاق به دلیل صورت گرفتن یک سری فعالیت های سئویی ، بدون لحاظ کردن زمان بندی روی سایت به وجود می آید با استفاده یک سری روش ها می توان آن را حل و فصل کرد که جلو تر به آن اشاره می کنیم. اما قبل از آن باید علت قفل شدن رتبه ی سایت به دلیل انجام فعالیت های اشتباه را بررسی کنیم.

قبل تر دلایل طبیعی قفل شدن رتبه ی سایت را که برای هر کسی ممکن است پیش بیاید را عنوان کردم. اما یک سری فعالیت ها به دلیل اشتباه بودن و نداشتن استراتژی مشخص ، باعث قفل شدن رتبه می شوند که احتمال دارد به جریمه (پنالتی) شدن سایت ختم شود.

دریافت یک نوع بک لینک برای همه صفحات

فرض کنید شما می خواهید سر کار بروید یا به یکی از دوستانتان سر بزنید. چند مسیر وجود دارد که از جایی که هستید ، شما را به مقصدی که میخواهید برساند؟ ده ها مسیر؟ یا شاید صد ها مسیر؟ یا حتی شاید هزاران مسیر مختلف وجود داشته باشد. اما شما در 90 درصد مواقع یکی را انتخاب می کنید.

ذهن ما این شکلی کار می کند. ما همیشه ترجیح می دهیم از تجربه های قبلی خود ، برای انتخاب های مختلف استفاده کنیم. چه نیازی هست که وقتی از یک چیز نتیجه خوب دیده ایم ، به خودمان زحمت ریسک بدهیم. قطعاً این اتفاق در خرید بک لینک هم می افتد و ترجیح می دهیم همیشه از همان چیزی که بر روی سایتمان نتیجه خوب داده است استفاده کنیم و مشکلات از اینجا شروع می شود.

سایت شما باید در مجموع بک لینک های مختلفی از جاهای خوب و باکیفیت ، داشته باشد. اینکه برای همه ی صفحات خود یک جور لینک سازی کنید ، بسیار مصنوعی است و برای گوگل قابل درک است که این گونه لینک ها ، بصورت creation یا paid بدست می آیند. یعنی می فهمد که همه را خودتان می سازید یا همیشه از سایت های ثابتی آن ها را می خرید. این باعث قفل شدن رتبه می شود.

محتوا خیلی ساده و ابتدایی است

دلیل اول می تواند محدود بودن محتوا به یک متن ساده باشد. یعنی محتوای شما ، یک متن ساده و بدون لینک و رسانه است ؛ به همین دلیل نمی تواند نیاز کاربر را برآورده کند. باید به سایت های معتبر لینک بدهید. باید با لینک دادن به دیگر صفحات سایت خود ،  محتوای خود را تکمیل کنید. خوب است که محتوا منابعی داشته باشد. البته در لینک دادن به سایت های دیگر ، طوری عمل کنید که نه سیخ بسوزد نه کباب ؛ زیرا لینک دادن به سایت های دیگر باعث خروج اعتبار صفحه می شود.

نداشتن سوشیال سیگنال

شاید سایت شما لینک سازی خوبی داشته باشد اما داشتن سوشیال سیگنال می تواند به شدت اعتماد موتور های جستجو را به سایت شما جلب کند و اگر سایت شما فقط و فقط از سایت ها لینک بگیرد و سئوی خارجی شما در بک لینک و رپورتاژ خلاصه شود ، می تواند دلیلی برای مشکوک شدن گوگل به سایت شما باشد.

چطور مشکل قفل شدن رتبه سایت را حل کنیم؟

برای حل مشکل قفل شدن رتبه یا راکد شدن رتبه ی سایت ، سه مرحله است که باید آنها را طی کنید. ممکن است سایت شما در یک یا چند مورد کمبود داشته باشد که باید جبران شود. مواردی که در رفع مشکل قفل شدن رتبه سایت تاثیر دارند ، موارد زیر هستند :

مورد اول : خرید بک لینک معتبر سایت خارجی

برای حل مشکل اول ، دریافت بک لینک و رپورتاژ از سایت های معتبر بهترین گزینه است. دریافت این دست از بک لینک ها باعث می شود سایت شما از سایت های بین المللی اعتبار بگیرد و محتوای شما ارزش بسیار زیادی بدست بیاورد. دریافت لینک از سایت های اعتبار بالا باعث افزایش اعتبار دامنه سایت می شود و افزایش دامین اتوریتی هم باعث افزایش پتانسیل سایت برای افزایش رتبه می شود. بهترین سایت ها برای این منظور سایت های خارجی با دامین اتوریتی بالای 90 و سایت های معتبر دانشگاهی .edu و.gov هستند.

یکی از خدمات لینک سازی گیل سئو ثبت رپورتاژ خارجی در سایت های اتوریتی +90 است که با مراجعه به بخش خرید رپورتاژ خارجی می توانید با حداقل قیمت 10 هزارتومان یک رپورتاژ اتوریتی 90 تهیه کنید. همچنین برای خرید رپورتاژ EDU می توانید پلن های خرید بک لینک دانشگاهی را مشاهده کنید.

مورد دوم : توسعه محتوا

محتوای خود را گسترش دهید. تصاویر جدید و یونیک (غیرکپی) به محتوای خود اضافه کنید. از ویدئو و اینفوگرافیک استفاده کنید ؛ در ایران خیلی کم از ویدئو و اینفوگرافیک در محتوای سایت استفاده می شود و اگر شما از این دو رسانه در محتوای خود استفاده کنید ، بر رقبا برتری پیدا می کنید. اگر از رقبا بهتر باشید دلیلی ندارد گوگل شما را بعد از آنها نشان دهد یا رتبه شما را قفل کند ؛ البته باید از هر لحاظ بهتر باشید.

از لینک های داخلی استفاده کنید. بگذارید دیگران ، خدمات / محصولات / مقالات مرتبط شما را ببینند. این نشان از کامل بودن محتوای شما دارد و می تواند ارزش آن را بیشتر کند. همچنین لینک دادن به سایت های خوب ، مثل ویکی پدیا که اعتبار خوبی هم دارد ، نشان دهنده ی این است که شما قصد دارید محتوای بیشتری را به کاربر نشان دهید و این یک امتیاز است. البته در مورد آخر باید دقت کنید و زیاده روی تاثیر خیلی بد تری ممکن است روی سایت شما بگذارد.

مورد سوم : بازنشر در شبکه های اجتماعی

محتوای خود را در شبکه های اجتماعی بازنشر کنید. این کار باعث طبیعی سازی هرچه بیشتر سئوی خارجی سایت شما می شود. شبکه های اجتماعی همیشه مورد اعتماد و علاقه گوگل بوده اند و به همین دلیل برای خلاص شدن از مشکل قفل رتبه بسیار مناسب هستند. خرید سوشیال سیگنال می تواند این کار را به سادگی و با قدرت چن صد برابر برای شما انجام دهد ؛ زیرا سیگنال شبکه های اجتماعی معمولا در کمیت های بالا خریداری می شود و دلیل اثرگذاری بسیار بسیار بیشتری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.